Tumačenje prošlosti može biti izazovan zadatak.
Nije rijedak slučaj da znanstvenici zamijene ili pomiješaju drevne fosile, a kada se prisjetimo, rezultati ponekad izgledaju pomalo smiješno. No, nedavno otkriveni dokument otkriva slučaj pogrešnog identiteta koji je zaista iznenađujuć. Fosil na videu ispod, zajedno s još jednim sličnim njemu, otkriven je u Kolumbiji prije nekoliko desetljeća i prvotno je klasificiran kao biljka po imenu Sphenophyllum colombianum.
Međutim, znanstvenici su sada otkrili da ti fosili zapravo nisu biljka, već otisci unutrašnjosti oklopa mladih kornjača. Fosil koji su proučavali dobio je nadimak ‘Turtwig’, prema Pokémonu koji kombinira karakteristike kornjače i biljke, piše Science Alert.
Proučavali smo fosilnu zbirku na Universidad Nacional de Colombia u Bogoti i kad smo počeli promatrati biljke te ih fotografirati, odmah smo shvatili da nešto nije u redu”, izjavljuje paleobotaničar Fabiany Herrera iz Field Museuma.
https://www.youtube.com/watch?v=ajx9DQRcWjQ
Neobičan slučaj
“Kada se pažljivije pogleda, linije na fosilima ne sliče na žile biljke – bio sam gotovo uvjeren da je to najvjerojatnije kost.” Fosili su oduvijek bili pomalo nejasni, otkriveni od strane svećenika po imenu Padre Gustavo Huertas, koji je skupljao kamenje i fosile između 1950-ih i 1970-ih, u regiji blizu grada Villa de Levya. Dva fosila, datirana iz rane krede (između 132 i 113 milijuna godina), bila su dio te zbirke.
Huertas, koji je opisao nove biljne vrste temeljem fosila koje je pronašao, objavio je knjigu 2003. godine u kojoj je opisao vrstu nazvanu Sphenophyllum colombianum, temeljenu na ta dva fosila. Čak i tada, ta tvrdnja izazvala je polemike: smatralo se da je Sphenophyllum izumro prije više od 100 milijuna godina i nije bio prethodno zabilježen u tom dijelu svijeta.
Te razlike privukle su pažnju paleobotaničara Héctora Palma-Castra s Nacionalnog sveučilišta Kolumbije, koji je s kolegama temeljito istraživao fosile. Kad su otkrili da su primjerci bliži kostima nego lišću, konzultirali su paleontologa Edwina-Alberta Cadenu sa Sveučilišta Del Rosario, stručnjaka za identifikaciju drevnih kornjača.
Mogle su narasti do 4,5 metara
“Poslali su mi fotografije, a ja sam rekao: ‘Ovo definitivno izgleda kao karapaks’ – koščati gornji oklop kornjače”, izjavljuje Cadena. “Rekao sam, ‘Pa, ovo je nevjerojatno, jer ovo nije samo kornjača, već je i mladi primjerak, vrlo je, vrlo malen’.” Međutim, fosilu su nedostajale uobičajene oznake koje se nalaze na vanjskoj strani kornjačinog oklopa, što je doprinijelo pogrešnom identificiranju.
Umjesto toga, oznake na fosilu predstavljaju kornjačine kralješke i rebra, dijelove oklopa koji nalikuju središnjoj žilici i žilicama lista – lako je razumjeti kako je Huertas mogao pomisliti da je riječ o biljci. Budući da su mlade kornjače prilično krhke, ostaci su rijetko očuvani. Istraživači vjeruju da je ‘Turtwig’ vjerojatno povezan s morskim kornjačama iz razdoblja krede koje su mogle narasti do 4,5 metara u duljinu i mogle su predstavljati važan trag o tajanstvenom životnom ciklusu ovih drevnih stvorenja.
I, kako kažu istraživači, ovo otkriće ponovno potvrđuje važnost ponovnog pregledavanja fosilnih zbirki u muzejima i primjene novih spoznaja na stare kosti.
Studija je objavljena u časopisu Palaeontologia Electronica.