Znanstvenici snimili drevna 15 000 godina stara stvorenja kako izlaze iz rastopljenih ledenjaka na Tibetu

Otapanje također izaziva zabrinutost zbog povratka drevnih virusa koji bi nas mogli progoniti.

Od nevjerojatno očuvane izumrle megafaune poput vunastog nosoroga, do ostataka divovskog vuka starog 40.000 godina i bakterija starih preko 750.000 godina. Svašta se može pronaći zakovano ispod leda, na najhladnijim područjima zemlje, međutim nisu sve od tih stvari mrtve.

 

Stoljetna mahovina mogla je oživjeti u toplini laboratorija. Isto tako, nevjerojatno, mogli su i sitni okrugli crvi stari 42.000 godina. Ovi fascinantni uvidi u organizme iz daleke prošlosti Zemlje otkrivaju povijest drevnih ekosustava, uključujući detalje okoliša u kojima su postojali.

Ali otapanje također izaziva zabrinutost zbog povratka drevnih virusa koji bi nas mogli progoniti. “Otapanje neće samo dovesti do gubitka tih drevnih, arhiviranih mikroba i virusa, već i oslobađanje u okoliš u budućnosti”, objasnili su istraživači u studiji iz 2021. godine, koju je vodio prvi autor i mikrobiolog Zhi-Ping Zhong s Ohio State University.

Bića stara 15 000 godina

Zahvaljujući tehnikama metagenomike i novim metodama za održavanje steriliziranih uzoraka leda, istraživači bolje razumiju što točno leži unutar hladnoće.

 

U studiji je tim uspio identificirati arhivu desetaka jedinstvenih virusa starih 15.000 godina s ledenjaka Guliya na Tibetskoj visoravni, i dobiti uvid u njihove funkcije. “Ovi ledenjaci su se formirali postupno, i zajedno s prašinom i plinovima, mnogi, mnogi virusi također su se taložili u tom ledu”, rekao je Zhong. Ti mikrobi potencijalno predstavljaju one koji su bili u atmosferi u vrijeme njihovog taloženja, objasnio je tim u svom radu.

Prošle studije pokazale su da mikrobnim zajednicama koreliraju promjene u koncentracijama prašine i iona u atmosferi, te mogu ukazivati na klimatske i okolišne uvjete u to vrijeme.

Nikad viđeni virusi

Unutar ovih smrznutih zapisa drevnih vremena, na 6,7 kilometara iznad razine mora u Kini, istraživači su otkrili da 28 od 33 virusa koje su identificirali nikada prije nisu viđeni.

 

“Ovo su virusi koji bi napredovali u ekstremnim okolišima”, rekao je mikrobiolog na Ohio State Universityju, Matthew Sullivan, s “potpisima gena koji im pomažu da zaraze stanice u hladnim okruženjima – samo nadrealni genetski potpisi za to kako virus može preživjeti u ekstremnim uvjetima.”

 

Uspoređujući njihove genetske sekvence s bazom podataka poznatih virusa, tim je otkrio da su najobilniji virusi u oba uzorka leda bili bakteriofagi koji inficiraju Methylobacterium – bakterije važne za metanski ciklus unutar leda. Najviše su povezani s virusima pronađenim u sojevima Methylobacteriuma u biljnim i tlo habitats – u skladu s prethodnim izvješćem da glavni izvor prašine koja se taloži na ledenjaku Guliya vjerojatno potječe iz tla.

 

“Ovi smrznuti virusi vjerojatno potječu iz tla ili biljaka i olakšavaju stjecanje hranjivih tvari za svoje domaćine”, zaključio je tim.

Kako će virusi i bakterije reagirati

Iako se spektar drevnih virusa čini osobito zabrinjavajućim nakon pandemije COVID-19, najveća opasnost leži u tome što još oslobađa otapanje leda – masivne rezerve vezanog metana i ugljika. Ali jasno je da led također može otkriti uvide u prošle okolišne promjene i evoluciju virusa.

 

“Vrlo malo znamo o virusima i mikrobima u ovim ekstremnim okruženjima, i što se zapravo tamo nalazi”, objasnio je zemaljski znanstvenik Lonnie Thompson, napominjući da još uvijek imamo mnoga važna pitanja koja nisu odgovorena.

 

“Kako bakterije i virusi reagiraju na klimatske promjene? Što se događa kad prelazimo iz ledenog doba u toplo razdoblje u kojem se trenutno nalazimo?” Puno je još pitanja i prostora za istraživanje.