‘‘Strašne zvijeri‘‘: Ogromni crvi predatori otkriveni na Grenlandu

Ovi veliki crvi su neke od najranijih životinja mesoždera koje su ovdje živjele prije više od 518 miliona godina

Fosili nove grupe životinjskih grabežljivaca locirani su u ranokambrijskom fosilnom lokalitetu Sirius Passet u sjevernom Grenlandu. Ovi veliki crvi su neke od najranijih životinja mesoždera koje su ovdje živjele prije više od 518 miliona godina, Nove fosilne životinje nazvane su Timorebestia, što na latinskom znači ‘strašne zvijeri‘.

 

Ukrašene perajama sa strana tijela, jasnom glavom s dugim antenama, masivnim strukturama čeljusti unutar usta i koje su narasle do više od 30 cm u dužinu, to su bile neke od najvećih plivačkih životinja u doba ranog kambrija. “Ranije smo znali da su primitivni zglavkari bili dominantni grabežljivci tokom kambrija”, rekao je dr. Jakob Vinther sa Škole nauka o Zemlji i bioloških nauka Univerziteta u Bristolu, viši autor studije.

Međutim, Timorebestia je daleki, ali bliski srodnik živih crva strelica, ili chaetognata. Ovo su danas mnogo manji okeanski grabežljivci koji se hrane sićušnim zooplanktonom.” “Naše istraživanje pokazuje da su ovi drevni okeanski ekosistemi bili prilično složeni, s lancem ishrane koji je omogućavao nekoliko slojeva grabežljivaca.”

Timorebestia je bila giganti svog vremena i bila bi blizu vrha lanca ishrane. To je čini ekvivalentnom po važnosti nekim od najvećih mesoždera u modernim okeanima, kao što su ajkule i foke u periodu Kambrija.” Unutar fosiliziranog probavnog sistema Timorebestije, istraživači su pronašli ostatke običnog plivajućeg člankonožaca nazvanog Isoxys.

 

“Možemo vidjeti da su ovi člankonošci bili izvor hrane za mnoge druge životinje”, rekao je Morten Lunde Nielsen, bivši dr. student u Bristolu i dio sadašnjeg studija. “Veoma su česti na Sirius Passetu i imali su duge zaštitne bodlje, usmjerene i naprijed i nazad. Međutim, očito nisu u potpunosti uspjeli izbjeći tu sudbinu, jer ih je Timorebestia žderala u velikim količinama.”